Düskalkuulikule STEAM õpetamine võib olla väljakutse, kuid õige lähenemise ja toetusega saab seda oluliselt hõlbustada. Kuna kõigis STEAM ainetes kasutatakse sageli matemaatilisi kontseptsioone, võib düskalkuulia mõjutada õpilase arusaamist ja õppetöös osalemist.
Meie oma õpikarpides oleme jälginud järgmisi soovitusi ja strateegiaid, et düskalkuulikul oleks kergem õppida ja õpitut mõista.
1. Praktiline õpe ja visuaalsed abivahendid
Düskalkuulikud saavad sageli paremini aru, kui materjal on esitatud visuaalselt või läbi praktiliste tegevuste. Diagrammid, joonised, graafikud ja mudelid aitavad abstraktseid kontseptsioone arusaadavamaks muuta. Näiteks nii olemegi oma õpikarbis “Lõbus DNA” läbi praktilise tegevuse andnud õpilastele võimaluse luua DNA 3D-mudel kummikommide ja vahukommidega
Ka kõikides õpikarpides olevad loo jutustamise elemendid toetavad seda lähenemist. Matemaatiliste operatsioonide selgitamine jooniste abil on neis tugevalt esindatud. Näiteks õpikarpides “Pikkusühikud” ja “Murrud” selgitatakse lõbusate jutustamise elementide abil keerulisi matemaatilisi teisendusi ning murru mõistet.
2. Selged ja struktureeritud juhendid
Düskalkuulikule on oluline, et juhised oleksid selged, lühikesed ja struktureeritud. Komplekssemate eksperimentide ja protseduuride puhul võib aidata samm-sammuline juhendamine koos visuaalsete märkmete ja täiendavate selgitustega.
Nii olemegi kõik õpikarbid varustanud juhenditega. Kui õpikarbid sisaldavd praktilisi tegevusi õpilastele, siis on lihtsad ja selged juhendid lisatud kohe jutustamise elemendile.
3. Empaatiline ja toetav keskkond
Tugi ja mõistmine õpetajate poolt on väga oluline. Düskalkuulikust õpilane võib tunda end kergesti ülekoormatuna, mistõttu on tähtis luua keskkond, kus tal on mugav küsimusi esitada ja abi küsida ilma hirmuta, et teda kritiseeritakse. Enamikus meie õpikarpides tegutsevad õpilased rühmades. See annab õpetajale võimaluse luua rühmi nõnda, et düskalkuulikuga samas rühmas on teine õpilane, kellel seda probleemi pole ja kes saab teda toetada.
Kokkuvõttes saab loodusainete õpetamist düskalkuulikule tõhusamaks muuta, kui läheneda paindlikult, kasutada praktilisi ja visuaalseid meetodeid ning pakkuda vajadusel individuaalset tuge ja abivahendeid. Kasutage meie õpikarpe ja veendute, et ka düskalkuulik saab ennast STEAM ainete tundides hästi tunda ja kogeda edusamme.