Meie välja töötatud 36 põneva STEAM-õpikarbi hulgast paistab silma üks, mis suudab noorte kujutlusvõimet köita: Dinosaurused. See kasutab põnevust, mida dinosaurused väikestele õppijatele loomulikult pakuvad, muutes teaduse lõbusaks ja ligipääsetavaks. Selles karbis on ühendatud STEAM-põhimõtted – teadus, tehnoloogia, inseneriteadus, kunst ja matemaatika – tegevusteks, mis lasevad õpilastel muutuda nooreteks paleontoloogideks. Keskendudes praktilisele õppimisele, avastavad õpilased fossiile, uurivad teaduslikke meetodeid ja väljendavad õpitut loovalt, mis teeb sellest väärtusliku vahendi igasse klassiruumi.
Õpilaste kaasamine lugude jutustamisega
Selle karbi keskmes on inspireeriv lugu Mary Anningist, kelle avastused muutsid meie arusaama eelajaloolisest elust. Tema lugu, mis on dinosauruste karbi aluseks, mitte ainult ei tutvusta õpilastele paleontoloogiat, vaid on ka võimas näide naistest teaduses, vastupanuvõimest.
Alustades selle jutustamiselemendiga, saavad õpetajad oma õpilaste kujutlusvõimet haarata ja luua eeldused järgnevaks praktiliseks tegevuseks. Lugu loob emotsionaalse seose teemaga, aidates õpilastel seostada paleontoloogi tööd ja süütab nende entusiasmi eelseisva praktilise õppimise vastu.
Praktilised tegevuskavad
Dinosaurused karbis on kaks üksikasjalikku tegevuskava, mis on mõeldud erinevatele vanuserühmadele ja arusaamise tasemetele. Need tegevuskavad põhinevad kogemusliku õppimise põhimõtetel.
- Tegevuskava 1 (6-9-aastased): See tegevuskava tutvustab noorematele õpilastele paleontoloogiat liivakastis kaevamiste kaudu. Õpilased töötavad paarides, et üles otsida liiva sisse mattunud dinosauruste siluette, mis pannakse kokku nagu pusle. See tegevus soodustab meeskonnatööd ja probleemide lahendamist ning tutvustab teaduslikku meetodit mänguliselt ja arusaadavalt.
- Tegevuskava 2 (9-12-aastased): Vanematele õpilastele pakub see tegevuskava edasijõudnumat lähenemist, simuleerides „tõelist“ kaevamisala. Õpilased töötavad rühmades, et kaardistada väljakaevamisalad, dokumenteerida oma leiud ja püstitada oletusi leitud liikide kohta selliste vihjete nagu hambad ja jalajäljed põhjal. See sügavam süvenemine paleontoloogiasse aitab arendada kriitilist mõtlemist, uurimisoskusi ja teaduslikku uurimist, andes õpilastele põhjalikuma arusaama paleontoloogide tööpõhimõtetest.
Lugude jutustamise ja praktilise õppimise ühendamine
Dinosauruste õpikarbi tugevus seisneb jutustamise ja praktiliste elementide sujuvas ühendamises. Pärast Mary Anningi ja tema murrangulise töö tundmaõppimist antakse õpilastele võimalus ise sarnaste tegevustega tegeleda. Nad jõuavad p ärastfossiilide avastamisest kuulmist nende avastamiseni oma kätega, ületades tõhusalt lõhe passiivse õppimise ja aktiivse uurimise vahel. Selline jutustamise ja praktilise tegevuse kombinatsioon aitab õpilastel teavet tõhusamalt meelde jätta ja loob rikkalikuma õpikogemuse.
Rakendamine klassiruumis
Selle õpikarbi kasutusele võtmine klassiruumis on nii lihtne kui ka rahuldust pakkuv. Õpetajatele antakse kõik vajalikud juhised. Tegevused on kavandatud paindlikult, võimaldades kohandada neid erinevate klasside suuruse ja õpikeskkonnaga.
Õpikogemuse laiendamiseks võivad õpetajad julgustada õpilasi looma oma leidude kohta minimuuseumi. See võib sisaldada dinosauruste siluette, plakateid, kus on üksikasjalikult kirjeldatud iga liigi omadusi, ja isegi kivististe soolatainast tehtud jäljendeid. Sellised loomingulised laiendused mitte ainult ei kinnista õppesisu, vaid pakuvad ka võimalusi õppekavaüleseks õppeks, integreerides kunsti- ja suhtlemisoskused loodusteaduste õppekavasse.
Edu koolides
Dinosauruste karpi on koolides juba katsetatud ja nii õpetajad kui ka õpilased on andnud väga positiivset tagasisidet. Tegevuste praktiline iseloom hoiab õpilased kaasatuna ja motiveerituna, samal ajal kui lugude jutustamise osa lisab õppeprotsessi sügavust.
Dinosauruste karp on lõbus ja kaasahaarav viis õpilastele teaduse õpetamiseks.
Kas olete valmis oma klassiruumi rohkem põnevust tooma? Avastage projekti teised STEAM-karbid ja leidke veel rohkem loomingulisi ja kaasahaaravaid viise, kuidas inspireerida oma õpilasi praktilise õppimise ja lugude jutustamisega!